wtorek, 26 maja 2020

Światło w środku nocy - Jojo Moyes


Autor: Jojo Moyes
Wydawnictwo: Znak
Ilość stron: 544

Alice czuje się jak wybrakowana wersja samej siebie. Szybki ślub z przystojnym Amerykaninem okazuje się pomyłką. W domu rządzi teść, który książki inne niż Biblia uznaje za stratę czasu. Na dodatek plotkuje o niej całe Baileyville, tylko dlatego, że przybyła z dalekiej i równie nudnej Anglii.
Otwarcie konnej biblioteki prowadzonej przez kobiety burzy spokój miasteczka. Na jej czele staje Margery, która brzydzi się hipokryzją i, o zgrozo, ma własne zdanie na każdy temat.
Alice rusza na dzikie górskie szlaki z lekturami wzbudzającymi kontrowersje. Oliwy do ognia dolewa fakt, iż wśród kobiet zaczyna krążyć zakazana książeczka, która – jak twierdzą niektórzy – mąci im w głowach i budzi grzeszne myśli…
Choć od Margery różni ją prawie wszystko, Alice odważy się iść za głosem wolności w świecie pełnym zakazów. A dzięki przyjaźni z Fredem zrozumie, że nigdy wcześniej naprawdę nie kochała.

Akcja dzieje się w latach 30 XX wieku.
Alice jest Angielką która, wyszła za przystojnego Amerykanina, po ślubie wprowadza się do niego gdzie mieszka także jego ojciec. Pan Van Cleve jest mężczyzną, który uważa, że kobieta powinna siedzieć w domu i zajmować się mężem, a nie pracować.
W Kentucky powstaje konna biblioteka, tylko brakuje kobiet które, by dostarczały książki do rodzin. Alice postanawia się zgłosić do pomocy co nie, podoba się jej teściowi.

Język, jakim jest napisana książka jest, lekki ale, książkę czyta się strasznie wolno przynajmniej ja tak, miałam fabuła w ogóle mnie, nie wciągała. Owszem było kilka momentów, które mnie zaciekawiły, ale tylko kilka. Jeśli chodzi o bohaterów to Alice i Margery są przedstawione jako silne kobiety, które nie są zależne od mężczyzn. Autorka porusza w książce tematy niezgodności rasy, jeśli jesteś ciemnoskóry nie, jesteś mile widziany wśród zwykłych białych ludzi. Z tego, co wiem, książka zachwyciła wiele osób, ja niestety się zawiodłam. 

Dla wielu czytelników ta książka okazała się bestsellerem więc, jeśli czytaliście i wam się podobała, dajcie znać.

Za możliwość zrecenzowania dziękuje

1 komentarz:

Copyright © Moc Recenzji , Blogger